Hover to zoom


Compact 6 Litre carry pack of kiln-dried alder kindling at AVG 12% moisture — perfect for fire-starting.
Premium small-cut alder kindling — fast lighting, low ash, and the perfect size to start any fire first time. Convenient carry-pack format for retail and wholesale. Sold by the pallet.

Ready to Burn
Get a personalised pallet quote tailored to your business needs.
Request a Trade QuoteWholesale orders only · No minimum on first enquiry
Complete specifications and packaging details
| Moisture Content | 20%< *ACC RTB / AVG 8% |
| Bag Volume / Weight | 6 Litre, 1.85 kg |
| Wood | Alder |
| Split Size | 13.5 ± 1 cm |
| Diameter | 1–3 cm |
| Units Per Pallet | 200 bags per pallet |
| Packaging | Carry pack bag – compact, clean, and easy to handle. |
| Pallet | 1200 x 1000 UK · Height: > 1.25m |
| SKU | SKU-OP76435-EDC |
Wood profile & supply
| Wood Species | Alder |
| Product Type | Kindling Carry Pack |
| Certification | Ready to Burn |
| Sourcing | Sustainably Sourced |
| Supply Type | Wholesale / Pallet |
Dedicated account management and bulk wholesale rates by the pallet.
Complementary products from our wholesale catalogue